Çarşamba , Aralık 7 2016 18:20
Son Haberler
Anasayfa > Akademik > Irak’ın 10 yıllık ağır bilançosu

Irak’ın 10 yıllık ağır bilançosu

Reel-Irak-La-guerra-11_640x426Irak’ın ABD tarafından işgal edilmesinin üzerinden tam 10 yıl geçti. Geçen 10 yılda 1 milyonu aşkın sivil yurttaş ve 5 bin akademisyen hayatını kaybetti. 20 bin civarında bilim insanı yurt dışına göç etmek zorunda kaldı

Irak’ta ABD işgalinin üzerinden geçen 10 yılda 5 bin akademisyen ve düşünür hayatını kaybederken, 20 bin civarında doktor ile bilim insanı yurt dışına göç etmek zorunda kaldı. Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) Ortadoğu Araştırmaları Uzmanı Iraklı Ali Semin, Irak’ta ki bu durumu değerlendirerek; “Maalesef bir ülkenin beyin takımı yok olmaktadır” dedi.

Semin’in açıklamalarından sonra bizde bu konuyu Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Aydoğuş’a sorduk. Aydoğuş şunları aktardı; “ABD tarafından Irak’a yapılan bu operasyon hatta işgal bir demokrasi getirme operasyonu muydu? öncelikle bunu düşünmek lazım. Ortada yıllardır rivayet rakamlar dönüyor ama yüz binlerce sivilin, kadının, çocuğun ve erkeğin öldüğü kesin olarak ortada. Binlerce insan sakat kaldı ve binlerce insan da göçmen hayatı sürmek zorunda bırakıldı. Ayrıca bir ulus devleti olan Irak üç parçaya bölündü. İç savaş tam olmasa bile hala devam ediyor, Bağdat’ta bombalar patlıyor. Bütün bunlara baktığımızda Irak’a demokrasinin gelmediği çok net ortada” dedi.

Prof. Dr. Osman Aydoğuş

Prof. Dr. Osman Aydoğuş

Irak’ın öldürülen devrik lideri Saddam zamanına da değinen Profesör Aydoğuş; “Saddam tabii ki bir diktatördü ama o coğrafyadaki tek diktatör Saddam değildi. Ayrıca Saddam’ı oradan göndermek, halkın refahını sağlamak ABD’nin işi değildi. Onların derdi o bölgedeki enerji kaynaklarıydı. Aynı şey şu an, Suriye için de geçerli” ifadelerini kullandı.

Yaşanan savaşta beş bin akademisyenin hayatını kaybetmesini ve gerçekleşen beyin göçlerini de değerlendiren Prof. Dr. Osman Aydoğuş; “Tarihte bunun pek çok örneğine rastlamak mümkün. 1930’lu yıllarda Almanya’da bir sürü bilim insanı gitmek istemedikleri halde karşılaştıkları baskı, zulüm ve yaşama koşulları yüzünden başka ülkelere göç etmek zorunda kaldılar. Bunların en bilineni de Albert Einstein’dır. Bu durum Türkiye için de bir şans olmuştur aslında. O dönem Almanya’dan ayrılmak zorunda kalan Yahudi bilim insanları Mustafa Kemal Atatürk’ün daveti üzerine ülkemize gelmişler ve pek çok bilim dalında katkı sağlamışlardır. Ayrıca bilim insanlarının ülkelerini bırakmak zorunda olmaları tabii ki üzücü bir durum. Çok uzağa gitmeyelim, Türkiye 12 Eylül darbesinden sonra pek çok bilim insanını, sanatçısını kaybetti. Darbenin, iç savaşın olduğu yerde bilim insanları barınamaz’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Muhabir: Sedef Ege Karataş

Yorum

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Spam\'a Hayır *

%d blogcu bunu beğendi: