Cuma , Mayıs 22 2015 14:27
Son Haberler
Anasayfa > Kampüsten > Üniversitelilere ufak bir hatırlatma!

Üniversitelilere ufak bir hatırlatma!

3eebb859 smush yskdan ak partiyi sevindirecek karar13400771800 h892998 640x309 Üniversitelilere ufak bir hatırlatma!Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçmenlerin kimlik bilgilerini kontrol etmesine yönelik sorgulama sayfası oluşturdu

Geçtiğimiz günlerde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yayınlanan sorgulama sayfasında vatandaşlar kimlik bilgilerini kontrol edebilecek. Kayıtlı olmayan seçmenler ise, bağlı bulundukları nüfus müdürlüğüne giderek kayıtlarını yaptırabilecek. İlgili sayfaya YSK’nin sitesindeki ‘Yurtiçi seçmen sorgulama’ bölümünden ulaşılabiliyor.

2014’ün Mart ayında yapılacak yerel seçimler dolayısıyla konunun üniversite öğrencilerini ilgilendiren tarafı ise şöyle; seçmen kütüğü doğduğu şehirde olan ama başka bir şehirde üniversite eğitimi gören öğrenciler, eğitim aldıkları şehrin nüfus müdürlüklerine başvurarak oy hakkını kullanabilecek.

Öğrencilerin, eğitim gördükleri şehirlerde oy kullanabilmeleri için yapması gereken bir takım formaliteler var. Öğrenciler ilk olarak; öğrenim gördükleri okulun öğrencisi olduğuna ve yurt müdürlüklerinden de o yurtta kaldıklarına dair alacakları belgelerle İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvuracak. İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden alacakları adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belgeyi, ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederek seçmen kütüğüne kayıtlarını yaptıracak ve böylece seçim günü oylarını, eğitim gördükleri şehirlerde kullanabilecekler.

Muhabir: Sercan Engerek

Yorum

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


bir × 2 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

%d blogcu bunu beğendi: